PODSUMOWANIE ZAJĘĆ LETNICH PN. „AKADEMIA POD CHMURKĄ”
XMLTreść
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ LETNICH PN. „AKADEMIA POD CHMURKĄ”
W dniach od 01.07.2024r. do 26.07.2024r. zorganizowano dla dzieci z lokalnych społeczności, zajęcia o charakterze warsztatowo – wyjazdowym. W zajęciach łącznie wzięło udział 120 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. W zajęciach uczestniczyło 60 dzieci ze świetlic środowiskowych w Brzozie i Nowej Wsi Wielkiej, działających w strukturze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej. Pozostałych 60 dzieci uczestniczyło w zajęciach organizowanych przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Gminny. Projekt „Akademia pod chmurką” był współfinansowany przez Urząd Gminy Nowa Wieś Wielka oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Pierwszy dzień zajęć rozpoczął się ustaleniem zasad pracy i współpracy w grupie. Wychowawca, w celu integracji grupy, przeprowadził z dziećmi zabawy integracyjne. Dalszą część zajęć dzieci wraz z wychowawcą spożytkowali na wspólne gry i zabawy w świetlicy. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się także zabawy ruchowe ma świeżym powietrzu. Na podstawie wcześniej przygotowanego scenariusza zajęć wychowawca przeprowadził warsztaty ekologiczne pn. „Drzewa zielone, płuca dotlenione”, które miały na celu kształtowani właściwych zachowań u dzieci mające na celu ochronę środowiska i wpływ każdej jednostki na planetę Ziemię, a tym samym na każdego człowieka. Dzieci w ramach zajęć otrzymały zadanie wykonania pracy z wykorzystaniem darów lasu tj. szyszki, gałązki, liście, igliwie, kora. Istotnym czynnikiem było to, aby materiały do pracy zostały pozbierane z ziemi, a nie zrywane z drzew. Temat zajęć ekologicznych jest nawiązaniem do obchodów 100-nej rocznicy Lasów Państwowych przypadającej na 2024 rok. Podczas poniedziałkowych zajęć dzieci miały zapewnione drugie śniadanie w postaci butelki wody i płatków śniadaniowych z mlekiem.
Wtorek przyniósł atrakcje dla dzieci w postaci wizyty w Centrum Nowoczesności „Młyn wiedzy” w Toruniu, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach pn. „Glutowisko” oraz zwiedzaliśmy interaktywne wystawy. Celem instytucji jest pobudzanie kreatywności i inspirowanie odbiorcy do samodzielnych poszukiwań. Instytucja poprzez zabawę i eksperyment (odejście od formuły: „patrz, ale nie dotykaj” na rzecz: „dotknij, sprawdź”) umożliwia aktywne przyswajanie wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze.
Na zakończenie wizyty w Toruniu udaliśmy się na posiłek do restauracji „MCSM”. Najedzeni i zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Kolejny dzień zajęć wyjazdowych rozpoczął się od wizyty na basenie OSiR Solec Kujawski i jednorazowo na Pływalni Czwórka w Bydgoszczy. Po aktywnym poranku uczestnicy mieli możliwość konsumpcji drugiego śniadania w postaci butelki wody, jabłka, wafelka i jogurtu pitnego „ pod chmurką”. Po nabraniu sił wyruszyliśmy na teren Nadleśnictwa Solec Kujawski, gdzie każdorazowo wzięliśmy udział w warsztatach ekologicznych. Podczas wizyty w Szkółce Leśnej w Leszycach dowiedzieliśmy się jak rośnie las i jak długo trwa jego przyrost na szkółce, co zrobić w przypadku zgubienia się w lesie oraz czego las nie lubi. Ponadto uczyliśmy się określać wiek drzewa i pozyskiwać nasiona drzew. Po aktywnościach na świeżym powietrzu przyszedł czas na powrót do domu.
Czwartek to najaktywniejszy dzień w naszym całotygodniowym rozkładzie zajęć, podczas których kontynuujemy zdobywanie nowych doświadczeń. Realizowaliśmy pobyt w Stadninie Koni „Dziki Ostrów”, gdzie pozyskaliśmy podstawowe umiejętności jeździeckie oraz poznaliśmy życie toczące się w stajni. Dla niektórych był to pierwszy bliższy kontakt z koniem i przełamanie strachu w kontakcie z nim. Ponadto w ramach podsumowania zdobytej wiedzy odbyły się podchody leśne na terenach przyległych do stajni. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami na terenie stajni.
Ostatni dzień zajęć to zajęcia stacjonarne w świetlicy środowiskowej. Wychowawca podsumował zajęcia i wspólnie wspominaliśmy co wydarzyło się w mijającym tygodniu. Po wspominkach przyszła pora na pobudzenie kreatywności u naszych uczestników. Każdy miał możliwość stworzenia swojego worka i torby ekologicznej poprzez ozdobienie go w dowolny sposób. Niektórzy nie korzystali z szablonów i sami tworzyli oryginalne ozdoby. To była świetna pamiątka zrealizowanych zajęć. Po artystycznym aspekcie dnia dzieci otrzymały drugie śniadanie w postaci jogurtu, wafelka, arbuza oraz wody do picia. Na zakończenie zajęć wychowawca przedstawił wyniki konkursu ekologicznego oraz rozdał dyplomy i drobne upominki. Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam również na spacer oraz zabawy na placu zabaw, gdzie przeprowadzono liczne zabawy i konkurencje, a śmiechom nie było końca. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego odbyło się w piątek 26 lipca o godz. 14 w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej, gdzie wręczono nagrody 3 laureatom (namiot) oraz wyróżniono 7 prac (hamak i zestaw do badmingtona). Pozostali uczestnicy otrzymali upominek za aktywny udział w konkursie (blokada do roweru).
Laureaci:
I miejsce - Maciej (gr. Brzoza gr. II)
II miejsce - Ula (gr. Nowa Wioska)
III miejsce - Emilia (gr. Brzoza II)
Nagrody w postaci namiotu.
Szczególne wyróżnienie otrzymali:
- Kacper (gr. NWW II )
- Kinga (gr. Nowa Wioska)
- Zuzanna (gr. NWW I)
- Kaja (gr. Kobylarnia)
- Zuzanna (gr. Kobylarnia)
- Aniela (gr. Prądocin)
- Michalina (gr. Dobromierz)
Nagrody w postaci hamaka i zestawu do badmingtona.
Relacja foto z każdego tygodnia zajęć znajduje się pod linkiem:
https://www.facebook.com/swietlicesrodowiskowenowawieswielka