Standardy Ochrony Małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej
XMLTreść
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ
W NOWEJ WSI WIELKIEJ
§ 1
Postanowienia ogólne
1. Standardy Ochrony Małoletnich Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej, zwanych dalej „Standardami”, obejmują pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej, zwanym dalej „Placówką” - zatrudnionych na podstawie umów o pracę, cywilnoprawnych i wolontariuszy.
2. Za małoletniego uważa się osobę poniżej 18 roku życia.
3. Rodzic lub opiekun dziecka jest uprawniony do jego reprezentacji zgodnie z dobrem dziecka i interesem społecznym. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich ma prawo do reprezentacji dziecka. O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. W przypadku braku porozumienia między rodzicami, zostają oni poinformowani o konieczności rozstrzygnięcia przez sąd opiekuńczy.
4. Krzywdzeniem małoletniego jest jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, naruszające dobro dziecko, a w szczególności: naruszenie praw lub dóbr osobistych małoletniego, popełnienie przestępstw na osobie małoletniej.
§ 2
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikiem Placówki
1. Pracownicy placówki traktują dziecko z szacunkiem, uwzględniając jego godność i indywidualne potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy i nieprzyzwoitych działań wobec małoletniego w jakiejkolwiek formie werbalnej czy niewerbalnej.
2. Pracując z małoletnim należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu fizycznego i nie podejmowaniu interakcji, które mogłyby zostać uznane za nieprzyzwoite lub niestosowane. W szczególności nie należy inicjować lub uczestniczyć w zabawach zawierających elementy zapasów, siłowania się, walk, łaskotania, masażu i podobnych.
3. Uczestnicząc w działaniach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec małoletniego (np. korzystanie z toalety, zmiana ubrania, zaopatrzenie rany) należy zachować jedynie niezbędny kontakt fizyczny wynikający z potrzeby działania. Jeśli istnieje taka możliwość, to wskazana jest asysta innego pracownika Placówki przy wymienionych wyżej czynnościach.
4. Rodzic/opiekun prawny wyraża zgodę na podejmowanie niezbędnych czynności o charakterze
pielęgnacyjnym i higienicznym wobec małoletniego. Zgoda ta jest wyrażana jednorazowo na piśmie, aż do momentu jej odwołania.
5. Zakazanym jest inicjowanie lub odpowiadanie na jakiekolwiek relacje o charakterze miłosnym lub seksualnym dotyczące małoletniego, w tym poprzez działania za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacyjnych (m.in. media społecznościowe, komunikatory internetowe, platformy, wiadomości SMS/MMS). Zakazane jest promowane, rozpowszechnianie, udostępnianie małoletniemu treści o charakterze erotycznym lub pornograficznym.
6. Kontakt z małoletnim powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i powinien dotyczyć celów edukacyjnych, wychowawczych lub opiekuńczych.
7. Pracownicy Placówki oraz małoletni powinni korzystać z osobnych toalet i przebierali. Jeśli nie jest możliwe korzystanie z osobnych toalet, pryszniców lub przebieralni (np. podczas pobytu na basenie) należy unikać sytuacji jednoczesnego korzystania z małoletnim z takich części wspólnych.
8. Nie można utrwalać wizerunku dziecka dla potrzeb prywatnych.
9. Małoletniego nie wolno bić, popychać, szturchać, szczypać, poniżać w jakikolwiek sposób werbalny i pozawerbalny.
§ 3
Zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia
1. W przypadku podejrzenia lub posiadania informacji dotyczących krzywdzenia małoletniego – pracownik Placówki informuje Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej oraz sporządza notatkę służbową i przekazuje ją kierownikowi Ośrodka Profilaktyki Alkoholowej.
2. Osoba odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielania mu wsparcia jest Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej, który może zlecić psychologowi/pedagogowi zatrudnionemu w Placówce udzielenie wsparcia małoletniemu.
3. Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej powołuje zespół interwencyjny, który opracowuje plan działań oraz plan wsparcia małoletniego mających na celu pomoc i objęcie opieką. W planie działań uwzględnia się jakie konkretne działania podejmie Placówka w celu zapewnieniu bezpieczeństwa małoletniemu i odizolowania go od krzywdzącego. W planie wsparcia uwzględnia się wsparcie jakie zapewni Placówka (np. wsparcie psychologiczne), a jeśli zaistnieje potrzeba to do jakiego podmiotu zostanie skierowany małoletni (np. poradnia psychologiczno-pedagogiczna, zakład leczniczy). Plan działań/wsparcia małoletniego stanowi Załącznik Nr 2.
4. W skład zespołu interwencyjnego wchodzi kierownik Ośrodka Profilaktyki Alkoholowej, pracownik socjalny oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej. W skład zespołu nie wchodzi pracownik wobec którego zaistniało podejrzenie krzywdzenia małoletniego.
5. Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej wzywa rodziców/opiekunów prawnych małoletniego i w obecności psychologa/pedagoga – jeśli jest taka konieczność, przekazuje informacje dotyczące podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu oraz dalszych kroków jakie podejmie Placówka. Ze spotkania sporządza się notatkę służbową.
6. Z każdego zdarzenia wskazującego na zaistnienie krzywdzenia małoletniego, pracownik Placówki sporządza Kartę zdarzeń zagrażających dobru małoletniego w Placówce. Wzór Karty, którą zobowiązany jest wypełnić pracownik stanowi Załącznik Nr 1.
§ 4
Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadomienie sądu opiekuńczego oraz osób odpowiedzialnych za wszczęcie procedury „Niebieskie Karty”
1. Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej informuje rodziców/opiekunów prawnych małoletniego o obowiązku zgłoszenia krzywdzenia dziecka do organów ściągania (Policja, Prokuratura), a następnie dokonuje zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.
2. W przypadku zagrożenia dobra dziecka Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej ma możliwość zgłoszenia zdarzenia do sądu opiekuńczego (wgląd w sytuację rodzinną).
3. W przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy wobec osób doznających przemocy, pracownik zawiadamia osoby uprawnione do wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty”.
4. Wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty” ma na celu działania interwencyjne mające zapewnić bezpieczeństwo osobie doznającej przemocy.
§ 5
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów, osoby odpowiedzialne
1. Standardy udostępnia się rodzicom/opiekunom prawnym oraz pracownikom Placówki na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej w zakładce – Standardy Ochrony Małoletnich. Dodatkowo informacja dotycząca dokumentu jest przekazywana rodzicom/opiekunom prawnym przy zapisie małoletniego do Świetlic Środowiskowych oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń. Z treścią dokumentu można się zapoznać na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej w zakładce – Standardy Ochrony Małoletnich.
2. Wyciąg ze Standardów w formie drukowanej, dający możliwość zaznajomienia się z nim małoletnich, zostaje wywieszony w Świetlicy Środowiskowej w Nowej Wsi Wielkiej przy ul. Ogrodowej 2A w Nowej Wsi Wielkiej oraz w Świetlicy Środowiskowej w Brzozie przy ul. Przemysłowej 1b w Brzozie.
3. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu Placówki w zakresie stosowania Standardów jest Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej. Pracownicy Placówki są zobowiązani do zapoznania się z treścią Standardów i ścisłego przestrzegania ich postanowień.
4. Pracownicy Placówki, po zapoznaniu się z treścią Standardów, składają pisemne oświadczenie o stosowaniu się do ich zapisów. Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej może również zorganizować dodatkowe szkolenie dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich, praw dziecka i interwencji w sytuacji krzywdzenia małoletniego.
5. Osobą odpowiedzialną za aktualizację Standardów jest kierownik Ośrodka Profilaktyki Alkoholowej, który monitoruje zmiany w prawie i dokonuje aktualizacji Standardów nie rzadziej niż raz na dwa lata. W sytuacji zmiany przepisów, dokonuje się aktualizacji Standardów, niezwłocznie po ich wejściu w życie.
§ 6
Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego
1. Wszelkie dokumenty (np. notatki służbowe, notatki z rozmów, kopie dokumentacji) dotyczące interwencji sporządza się w Placówce w formie papierowej, a następnie przekazuje do Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej.
2. Dokumenty przechowuje się zgodnie z Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej.
3. W odniesieniu do dokumentów i danych pozyskanych i przetwarzanych zgodnie z niniejszymi Standardami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Wielkiej zachowuje wszelkie wymogi wynikające z RODO.
§ 7
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi i zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet
1. Wszystkie osoby należy traktować z szacunkiem. Niedopuszczalne jest stosowanie jakiejkolwiek przemocy, w jakiejkolwiek formie czynów, słów, gestów, rysunków itp. Nie można poniżać, nękać lub zastraszać innych osób, czy to osobiście czy poprzez wywieranie wpływu na otoczenie lub za pomocą środków społecznego przekazu (np. poprzez media społecznościowe, komunikatory internetowe).
2. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu fizycznego z osobą, z którą się rozmawia. Nie można podejmować interakcji, która mogłaby zostać uznana za niestosowane.
3. Bezpieczeństwo online. Pracownicy Placówki muszą być świadomi cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania swojej prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, ale także swoich własnych działań w Internecie. Dotyczy to „lajkowania” określonych treści, korzystania z aplikacji randkowych na których można spotkać małoletnich, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, w których korzysta. Należy brać pod uwagę, że gdy profil Pracownika jest publicznie dostępny, dzieci i ich rodzice/opiekunowie mogą mieć wgląd w jego cyfrową aktywność.
4. Pracownikom Placówki nie wolno nawiązywać kontaktów z uczniami poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.
§ 8
Podstawy prawne Standardów
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.);
Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks Rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023r. poz. 289);
Ustawa z dnia 28 lipca 2023r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023r.poz. 1606);
Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023r. poz. 1304 ze zm.);
Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz. U. z 2021r. poz. 1249 ze zm.);
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny (Dz. U. z 2022r. poz. 1138 ze zm.);
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks postepowania karnego (Dz. U. z 2022r. poz. 1375 ze zm.);
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023r poz. 1610 ze zm.);
Ustawa z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023r. poz. 1550 ze zm.);
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023r. w sprawie procedury :Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2023r. poz. 1870).